Poradnik Domowy

Beskidzki poradnik domowy

Napisane przez Aneta. Ten artykuł jest 7th najstarszy. Zawiera 395 słów.

Urządzanie kuchni

Jednym z większych wyzwań jakie stoją przed nami w procesie urządzania domu albo mieszkania jest kwestia zaprojektowania kuchni. Kuchnia to absolutnie niezbędne pomieszczenie, z którego korzystamy wielokrotnie w ciągu dnia. Nie tylko służy przygotowywaniu posiłków oraz ich spożywaniu, w wielu domach jest miejscem wokół którego koncentruje się największa aktywność rodziny w ciągu całego dnia.

Największym problemem z kuchnią jest zwykle jej kształt i powierzchnia. O ile mieszkamy nowowybudowanym domu to z reguły ten problem nie występuje lecz w wielu mieszkaniach w domach z wielkiej płyty, w których pomieszczenia kuchenne zostały potraktowane przez architektów po macoszemu urządzenie kuchni spędza sen z powiek osobom usiłującym zagospodarować ich nieustawną powierzchnię.

projektowanie kuchni Źródło zdjęcia: www.blackkajmandesign.pl/kuchnia/

Proces projektowania kuchni należy w pierwszym rzędzie rozpocząć od wymierzenia jej długości i szerokości, a nierzadko również wysokości. Od tych pomiarów będzie zależała decyzja w jaki sposób ustawimy meble i urządzenia kuchenne. Limituje nas najczęściej umieszczenie rur z wodą, odpływów kanalizacyjnych oraz gniazdek z prądem. Dość skomplikowane jest poradzenie sobie z armaturą lecz wygodniejsze rozmieszczenie gniazdek to zaledwie jedna wizyta elektryka. W kuchni musimy rozmieścić w pierwszym rzędzie niezbędne urządzenia jak lodówka, piekarnik, zmywarka oraz rzecz jasna zlewozmywak. Nie może także zabraknąć miejsca na meble kuchenne, w których pochowamy zastawę i garnki. Siłą rzeczy stół zwykle umieszczamy na środku kuchni. Ze względu na małą powierzchnię wielu kuchni bardzo popularne w Polsce jest wykonywanie mebli na wymiar i kupowanie sprzętu AGD do zabudowy. W ten sposób można zaoszczędzić wiele miejsca i w lepszy sposób wykorzystać dostępną powierzchnię.

Praca w kuchni wymaga dostępu do światła. W miarę możliwości dobrze jest umieścić zlewozmywak i blat kuchenny możliwie blisko okna, które zapewnia naturalne światło słoneczne w trakcie dnia. Nad punktami, w których wykonujemy największą liczbę czynności kuchennych powinniśmy zawiesić również lampy, które zapewnią oświetlenie w porach gdy brakuje już światła naturalnego.

Ze względu na higienę i łatwość sprzątania kuchni wskazane jest wykorzystanie glazury w miejscach, które są szczególnie narażone na zabrudzenie lub zalanie aby w prosty sposób można było zachować w nich porządek. Kafelki nad zlewozmywakiem, a nawet na całej podłodze nie są złym pomysłem.

W dużych domach istnieje możliwość zastosowania tzw. wyspy kuchennej czyli umieszczenie stanowiska do prac kuchennych na środku kuchni. Wymaga to doprowadzenia tam wody i elektryczności, jednak jest to bardzo wygodne wyjście gdyż mamy dostęp do wyspy kuchennej z każdej strony, a dodatkowo możemy wykorzystać miejsce pod blatem jako dodatkowe schowki na rozmaite akcesoria kuchenne.