Poradnik Domowy

Beskidzki poradnik domowy

Napisane przez Aneta. Ten artykuł jest 14th najstarszy. Zawiera 324 słów.

Skrzynka bezpieczników w domu

Ilość rozmaitego rodzaju akcesoriów elektrycznych znajdujących się w naszych domach urasta w zawrotnym tempie. Sprawy nie wspiera nawet to, że kupowane przez nas coraz to nowsze urządzenia elektryczne są także coraz to bardziej oszczędne i przetwarzają mniej prądu. Jeżeli jednak podepniemy zanadto poważną ich ilość w jednym momencie, a dodatkowo są to urządzenia czerpiące wydatne dawki prądu, to może zajść wybicie korków, szczególnie w przypadku kiedy instalacja elektryczna w lokalu jest przestarzała (a w szczególności moc doprowadzonej do domu elektryczności jest zbyt niska). Znamionuje to bezsprzecznie o zbytnim obciążeniu instalacji elektrycznej, w wyniku czego dochodzi do odłączenia dopływu prądu.

We wszystkich domach (i nie tylko) znaleźć można skrzynki bezpieczników. Mieszczą się w nich bezpieczniki, jakie pospolicie tytułuje się także „korkami”. Ich funkcją jest zabezpieczenie instalacji elektrycznej w lokalu przed perturbacjami (takimi jak, dajmy na to, skoki napięcia). Wybijanie bezpieczników wzbudzone jest zazwyczaj nadto przewlekłym oraz silnym obciążeniem licznika prądu, który musiał wytrzymać zbyt wysokie jak na zdolności sieci domowej przeciążenie elektryczne. Wtedy przynależy natychmiast odłączyć od prądu takie akcesoria, które używają najwięcej prądu, oraz skierować swe kroki do pomieszczenia gdzie znajduje się skrzynka bezpieczników (więcej), by powtórnie uruchomić elektryczność. Podobna rzecz niestety nieraz ma miejsce w nocy (co jest logiczne, bowiem puszczamy podówczas więcej urządzeń elektrycznych), pożądane przeto jest by w oznaczonym stanowisku w domu każdorazowo była na podorędziu latarka bądź chociaż jakaś świeczka, tak żebyśmy mieli możliwość dojścia do miejsca, gdzie jest nasza skrzynka bezpieczników.

Wybijanie korków może z jednej strony świadczyć o tym, że po prostu podpięliśmy w tym samym czasie przesadnie dużą liczbę akcesoriów elektrycznych, zatem wtedy starczy wyłączyć takie z jakich nie chcemy w określonym momencie użytkować, jednakże może ponadto informować o nieokreślonej dysfunkcji w domowej sieci elektrycznej. Jeśli do takich przypadków przychodzi notorycznie, to niestety nie zostaje nic innego jak tylko zawołać elektryka, jaki powinien skontrolować instalację elektryczną w budynku, oraz stwierdzić przyczynę awarii. Zupełnie nie można podejmować się tego na własną rękę, ponieważ wywołuje to ryzyko śmiertelnego porażenia elektrycznością.