Poradnik Domowy

Beskidzki poradnik domowy

Napisane przez Aneta. Ten artykuł jest 8th najstarszy. Zawiera 317 słów.

Aranżacja pokoju dla dziecka

Każdy rodzic pragnąłby dać swym brzdącom najdoskonalsze warunki dla wzrostu i rozrywki. Natomiast gdy tylko dzieci trochę podrosną i zaczną chodzić o własnych siłach rodzice zaczynają planować aranżowanie pokoju dziecinnego. Z wielu powodów aranżowanie pokoju dla dziecka różni się od wyposażania pokoju dla kogoś dorosłego. Potrzeby maluchów są zupełnie inne. Dziecko winno mieć w własnym pokoju udzielone nie jedynie posłanie do spania lecz i kąt do zabaw, natomiast dzieci szkolne również stanowisko do nauki, a do tego w dobranej do wzrostu dziecka postaci. Nierzadko poglądy dzieci oraz rodziców co do owego pokoju są diametralnie odmienne. Jak więc porwać się za jego aranżowanie?

Gusta dzieci wydatnie różnią się od gustów osób dorosłych. Rozsądnie zacząć od konwersacji z dzieckiem i dowiedzieć się jakie są jego ukochane kolory i bohaterowie bajek, a później poszukać właściwego odcienia farby lub projektu tapety na ściany w pokoiku dziecinnym. Równie kluczowy jest dobór posłania, i potrzebujemy pamiętać aby nie zakupić nazbyt krótkiego gdyż dziecko niebawem będzie większe.

Pamiętajmy także o miejscu do rozrywki. Nie jest najkorzystniejszym konceptem kładzenie wykładziny dywanowej bo dziecięce zabawy nierzadko powodują spory bałagan, natomiast nie jest przyjemnie wydobyć z takiej wykładziny plamy z farb albo pozbyć się plasteliny. Zatem powierzchnia podłogi musi dać się swobodnie zmywać. Dobrze jest od wczesnego wieku uczyć dziecko porządków i dać mu kontenerki do przechowywania zabawek. Świetnie sprawdzają się pudełka z plastiku o różnorakich gabarytach. Obudzenie w dziecku chęci pozyskiwania umiejętności oraz doświadczania świata oddziałuje na jego rozwój, zatem korzystnie jest wstawić mu do pokoju regał na książki.

Starsze dzieci muszą mieć ponadto stanowisko do odrabiania zadań domowych i nauki, konieczne będzie przeto nabycie biurka oraz fotela (idealnie o dopasowywanej wysokości). Ponad biurkiem można przytwierdzić relingi na jakich zawiesimy zbiorniki na wyposażenie plastyczne i akcesoria szkolne.

Raz wyposażony pokój dziecięcy nie jest nigdy jednorazową inwestycją. Potrzeby rosnących i rozwijających się dzieci ulegają szybkim zmianom i po paru latach będziemy musieli urządzać taki pokój od nowa.