Poradnik Domowy

Beskidzki poradnik domowy

Napisane przez Aneta

Zabezpieczenie schodów - balustrada

Wybudowanie budynku w stanie niewykończonym to dopiero połówka efektu. Nie mniej ważkie oraz kosztowne, jakkolwiek dające niemało uciechy jest jego dopracowanie. Dochodząc do tego szczebla na drodze do własnego gniazdka stoimy w obliczu podjęcia mnóstwa decyzji, o których należy zadecydować by ostatecznie zamieszkać w wytęsknionym budynku. Odnoszą się one m.in. do doboru budulca na posadzki (czy dobrać panele, deskę bądź oklepaną wykładzinę), wyborem glazury do łazienki oraz mnóstwem odmiennych mniejszych albo poważniejszych decyzji, o których przystoi przesądzić.

balustrady

Jeśli nasz dom posiada dwie kondygnacje to nieodzowne jest zabezpieczenie schodów na piętro. Ma to niebagatelne uzasadnienie jeżeli w domu zamieszkają dzieci czy osoby starsze, jakie bez takiej prewencji mogłyby zlecieć ze schodów i wyrządzić sobie jakąś krzywdę. Najsłuszniejszym wyborem jest prawdopodobnie zainstalowanie balustrady. Balustrada musi pasować stylistycznie z pozostałymi składnikami wnętrza. Obecnie można przebierać spośród wielu takich deseni balustrad, jednakowoż nawet jeśli komuś nic nie przyszło do gustu to istnieje stosunkowo proste, jakkolwiek troszkę droższe wyjście. Szereg firm produkuje tego typu balustrady na miarę. Balustrady takie przygotowane są zwykle ze stali nierdzewnej co gwarantuje przyzwoitą estetyczność wykonania oraz solidność. Analogicznie kwestia się ma z balkonem. Balustrada balkonowa skutecznie chroni przed spadnięciem z balkonu, a dodatkowo da się na niej powiesić kwiatki balkonowe w okresie letnim.


Written by Aneta

Ekologiczne meble

paletyModa na ekologiczny wystrój wnętrz trafia na coraz podatniejszy grunt. Pragnąc wyposażyć swoje mieszkanie zgodnie z wymogami troski o środowisko naturalne warto wykorzystać materiały z recyklingu, jednakże wartość kupowanych w sklepach mebli zrobionych z takich materiałów czasem powoduje palpitacje serca jeśli mamy świadomość ich pochodzenia. Choć w tym przypadku liczy się koncepcja autora a wartości artystyczne ciężko jednoznacznie ocenić.

Materiałem, po jaki niejednokrotnie sięgają nietuzinkowi projektanci mebli są palety z drewna. Takie same jak te, z jakich korzystają firmy transportowe w spedycji dużych partii towaru ponieważ łatwo przemieszczać je między miejscami widlakiem. Kilka prostych zabiegów wystarczy by zmienić przeznaczenie takiej palety. Dla dodania im szlachetności palety drewniane czasami maluje się lub bejcuje, jednak prawdziwi miłośnicy ekologii cenią najwyżej pełną naturalność. Pieczątki jakie nakładane są na większość z nich dokładają im prawdziwie industrialnych cech. Takie meble stworzone z palet drewnianych doskonale sprawdzą się w modernistycznym wnętrzu stylizowanym na styl loftowy.

skup paletPalety doskonale pasują także jako podest, co jest o tyle oczywiste, że ich kształty i rozmiary są poddane standaryzacji. Pozwala to na olbrzymią skalowalność, a przy większych deszczach rzeczy ustawione w ogrodzie na podeście z palet nam nie zawilgotnieją.

Innym zastosowaniem dla palet jest ich wykorzystanie w garażu, warsztacie lub piwnicy. Jednym spośród praktycznych przeznaczeń palet w tych miejscach jest ewidentnie podest, na jakim można postawić różnorodne przedmioty, ale zmierzając dalej tymże kierunkiem wnioskowania można zbudować z palet regał lub odkrytą witrynę z półkami (w markecie zapłacisz kilkadziesiąt złotych za delikatną konstrukcję, a robiąc ją własnoręczne z palet zapłacisz tyle co koszt materiału).


Written by Aneta

Porządki domowe

Stanowi sprawę całkowicie nieodzowną żeby czuć się we własnym mieszkaniu swobodnie. Spokojne oraz praktyczne mieszkanie sprzyja odpoczynkowi oraz relaksowi po wysiłkach dnia powszedniego. Wie o tym każdy, kto choćby raz podjął trud dopasowania przestrzeni życiowej do swoich wymagań.

Korzystnie jest postawić także na minimalizm oraz skromność formy gdyż nazbyt zagracone wnętrze nie pozwoli właściwie odpocząć wymuszając na lokatorach ciągłe porządki. W takim celu idealnie jest zredukować ilość detali, jakie przyciągają kurz. Chociaż otwarte szafki prezentują się stosunkowo elegancko to jednakże rzeczy na nich położone jak np. dekoracyjne figurki w łatwy sposób otaczają się kurzem, a nie ma nic bardziej dokuczliwego niż czyszczenie dowolnego przedmiotu z osobna ze zgromadzonego przez wiele dni kurzu. Naturalnie nie trzeba od razu eliminować każdej figurki dekoracyjnej z widoku. Eleganckie figurki dekoracyjne stanowią istotny i przyciągający wzrok szczegół wizualny jaki oddziałuje na generalny klimat pomieszczenia.

Następnym uciążliwym, a mimo to dosyć zakorzenionym w świadomości składnikiem wnętrza, jaki bywa nieprzyjemny w utrzymaniu czystości jest dywan. Znacznie bardziej aniżeli figurki gromadzi on kurz wywołując potrzebę wyprania go od czasu do czasu co jest koszmarem każdej pani domu.

Ponadto korzystnie jest postawić na wygodne oraz funkcjonalne oświetlenie. Najmniej problemu ze sprzątaniem robi oświetlenie halogenowe wbudowane prosto w sufit. Starczy je okazyjnie przetrzeć szmatką. Dużo trudniej opanować żyrandol, który zbudowany jest nieraz z dziesiątek szczegółów, a kurz przylepiający się do nich jest bardzo zauważalny. Najdogodniejszym rozwiązaniem byłaby oszczędna w formie lampa jaką prosto zachować w czystości, taka jak popularne ostatnio lampy fabryczne.

Pointą tego artykułu jest fakt, że minimalistyczne wnętrza są o wiele lepsze w utrzymaniu porządku, a w końcowym rozrachunku łatwiej zrelaksować się w mieszkaniu, po którym nie trzeba bez przerwy latać ze szmatą i ścierką.


Written by Aneta

Rozprawka o kolorach

Okalające nas z każdej strony kolory wywierają istotny wpływ na nasz nastrój. Wybrane kolory wywołują euforię zaś odmienne wprawiają nas w załamanie. Zatem przed rozpoczęciem malowania lub ozdabiania pomieszczenia rozsądnie zastanowić się w jaki sposób wpłynie na nas kolor, jaki wyłoniliśmy. próbnik kolorówNie chcę nudzić o teoriach koloru czy barwach składowych. Należy jednakże wiedzieć, że tony ciepłe wpływają dodatnio na samopoczucie, zaś odcienie zimne potrafią skutkować niekorzystnie. Barwy ciepłe to w szczególności czerwona, brązowa, pomarańczowa i żółta. Odcienie chłodne to wszelakie maści niebieskiego. Są także barwy, które można opisać jako neutralne a zatem zieleń i fiolet aż do purpury. Z takiego zestawienia nieco odrywa się biel i czer. Biel jest zdecydowanie neutralna, czerń zdecydowanie może wywołać depresję u co niektórych. Czerwień stymuluje energetycznie, zwiększa gotowość do życia, witalność, jednakże w zbyt dużej ilości może wprowadzić w amok, dlatego polecałabym brać ją tylko do dodatków. Kolor pomarańczowy stymuluje wyobraźnię i skuteczność. Pozwala patrzeć z optymizmem i zachwytem na otaczający świat. Żółty jest kolorem światła, lecz działa równocześnie na umiejętność logicznego rozumowania. Poprawia nastrój. Zielony jest zsynchronizowany. To kolor więzi międzyludzkich, natury i akceptacji. Jeden spośród niezmiernie naturalnych kolorów jakie da się wybrać. Za to w spektrum bliżej żółtego jest to względnie radosny kolor. Kolor niebieski służy odprężeniu i równowadze emocjonalnej. Fiolet i purpura są barwami intuicji, kreatywności, medytacji, dla osób z zacięciem artystycznym. Odcienie można zestawiać z różną mocą, od wysoce wyraźnych do delikatnych. W zależności od tego ich odbiór będzie odmienny. Pastele nadają się rewelacyjnie na ogromne nawierzchnie (ściany), z kolei barwy wyraziste w funkcji dodatków akcentujących elementy, jakie mają być widoczne. Oczywiście nie można zapomnieć o pewnym, bardzo istotnym czynniku tj. o świetle. Kolory są wynikiem rozszczepienia światła, zatem prawidłowe światło powinno diametralnie przekształcić to w jaki sposób dostrzegamy poszczególny kolor. Także wybierając farbę lub dekorację w sklepie zauważcie, iż w oświetleniu sklepowym mogą one prezentować się zgoła inaczej niż u was w mieszkaniu.


Written by Aneta

Małe wnętrze - duże pole do popisu

Kiedy przeglądasz większość z magazynów dekoratorskich widzisz ogromne wnętrza mieszkań, które nieraz są zwyczajnie poza zasięgiem większości mieszkańców naszego kraju. Można ulec złudnemu wrażeniu, iż jedynie rozległa przestrzeń nadaje się do popuszczenia wodzy fantazji w sprawie urządzania wnętrza.

Jednakże niewielkie mieszkanie daje jeszcze większe okazje nieszablonowego ujęcia przedmiotu. Dobrze pilnować się paru porad, które po własnym rozwinięciu dadzą satysfakcjonujący rezultat. Po pierwsze kolorystyka rozstrzyga o wrażeniu powierzchni nawet w niewielkim miejscu. Jeśli pomalujesz ściany na głębokie odcienie to nie unikniesz wrażenia klaustrofobii. Pastelowe kolory skutkują optycznym powiększeniem wnętrza. Nie potrzebujesz być zdana całkowicie na biel gdyż producenci farb do ścian ubiegają się w dostarczaniu do oferty odcieni spełniających oczekiwania ludzi preferujących pastelowe kolory. Interesujący rezultat dają beże i szarości. Jaskrawe barwy używaj do wyeksponowania detali.

Równie ważne jest podświetlenie wnętrza. Więcej światła również zwiększy optycznie przestrzeń. Można także zastosować lustra, które położone pod właściwym kątem odbiją promienie słoneczne od okna i podświetlą nimi mieszkanie. Lustra mogą dodatkowo dać złudzenie obfitszej głębi – o ile ustawisz je przeciwnie ściany ze znaczniejszą ilością ozdób.

małe wnętrze